Labda a lyukba!
Hogyan?
A footgolfban két alapvető játékforma létezik: a stroke play és match play. A stroke play lényege a résztvevők összehasonlítása. Nincs külön ellenfél, csupán a pálya végigjátszása a cél. A match play esetén konkrét ellenfelet kell legyőzni, több lyukat megnyerve (a lyukat a lehető legkevesebb rúgásszámmal megjátszva). A két alap formátumnak ezen belül több változata is létezik. Mivel a footgolf a golfhoz hasonlóan önszabályozó játék (vagyis bíró nélkül zajlik, a játékosok egymás pontjait írják), minden footgolfozónak pontosan kell értenie az alapvető szabályokat. A játékot az a játékos nyeri meg, aki az összesítés alapján a legkevesebb rúgásból (pontból) teljesítette az adott versenyszakaszt. Minden egyes rúgás egy pontot jelent.
Hol?
Hírlevél
ne maradj le semmiről!
Szabályok, röviden
A játék célja
A Footgolf fő célja, hogy eljuttassunk egy football labdát a lehető legkevesebb számú rúgással az elrúgó helynek kijelölt (teeing ground) lapos területről egy lyukba. A footgolf pálya 9-18 részből áll. Minden részhez párosul egy szám (par), ami megmutatja, hogy egy kitűnő footgolf játékos hány rúgásból tudja teljesíteni a pályát. A Footgolf játék azt jelenti, hogy a játékosok a lábukkal rúgják a labdát egészen addig, amíg bele nem megy a labda a lyukba. Ez akkor számít sikeresnek, ha a labda a teljes terjedelmével a föld felszíne alatt helyezkedik el.
Stroke play
Rúgásszám szerinti játékforma, ahol a versenyen a pályát minél kevesebb rúgásszámmal kell teljesíteni. A játék menete, hogy a játékosok minden körben felírják, hogy hány rúgásból teljesítették a pályát, és az nyer, aki a legkevesebb összesített rúgásszámmal rendelkezik. Megjegyzés: ha a játék végén döntetlen alakul ki, akkor a Versenyszervező Bizottság megnövelheti a pályák számát.
Match play
A pálya részei
Teeing ground (elrúgó hely)
Az elrúgó hely a pálya legelső része, innen történnek meg a kezdőrúgások. A teeing ground egy négyszögletes terület, ami két lépés széles és mindkét oldala egy-egy tee-marker-rel van megjelölve. A labdát a két tee-marker közé kell helyezni, de a játékosnak nem kötelező ott tartózkodnia. A tee-markerek mozgatása szigorúan tilos.
BÜNTETÉS A MOZGATÁSÉRT: 2 rúgás.
Fairway
Az elrúgó helytől a green-re vezető legjobb utat jelenti.
Rough
Durva, vagyis kevésbé ápolt gyepet, illetve füvet jelent. Innen jóval nehezebb kirúgni a labdát.
A green
Finom szőnyegszerű pázsittal borított terület, ahol a labdát már csak gurítani szabad. Ezt a gurítást putt-nak (patt) hívják.
A lyuk
A pálya végén található lyuk (hole) átmérője 53 cm, mélysége40 cm. A lyuknak minimum 50 méterre kell elhelyezkednie az elrúgó helytől.
A karók jelentései:
Fehér: határon kívüli terület
Piros: vizes akadály széle
Sárga: vizes akadály
Kék: felújítás alatt levő terület
A labda
A megfelelő labda 5-ös méretű, melynek körkerülete 68-70 cm és 410-450 g súlyú. A játékosok felelőssége, hogy mindig megfelelő labdával játszanak. Minden játékos el kell látnia a labdáját egy egyedi jelzéssel, hogy meg lehessen különböztetni őket egymástól.Az alapvető szabály, hogy a labdát –amit a játék elején behoztunk a játékba –belejuttassuk a pálya végén található lyukba. Ha ez nem sikerül, akkor a játékost diszkvalifikálják. A labdát csak két kör között lehet kicserélni, kivéve, ha elveszik vagy nem megfelelő a játékra többé.
A Rúgás
A kezdőrúgás csak és kizárólag a földről történhet. A játékosok bármelyik lábukkal (bal, jobb) elvégezhetik a rúgásokat. A rúgásokat az alább felsorolt lábrészekkel lehet elvégezni:
– teljes lábfejjel
– csüd
– belső
– külső
– csőr / lábujjhegy
– sarok
Megjegyzés: Mindennemű kontakt a labdával egy rúgásnak számít.
Footgolf szótár
Akadály
A játékot nehezítő tényezők, pl. homokakadály, tó, erdő, magas fű stb…
Birdie
A par-nál eggyel kevesebb rúgást birdie-nek (birdie = madárka) nevezzük.
Bogey
A par-nál eggyel több rúgást bogey-nak (boginak) nevezzük.
Bunker
Homok akadály. Eleinte a szél alakította ki természetes úton. Ma már mesterségesen készítik.
Course
A pálya maga, ami 9-18 részből áll. Jelentése nagymező.
Double-bogey
A par-nál kettővel több rúgást double-bogey-nak nevezzük.
Eagle
A par-nál kettővel kevesebb rúgást eagle-nek (= sas) nevezzük.
Fairway
Az elrúgó helytől a green-re vezető legjobb utat jelenti.
Green
Finom szőnyegszerű pázsittal borított terület, ahol a labdát már csak bunkerszabály szerint, állóhelyzetből lehet rúgni.
Hole (Lyuk)
A Footgolf pálya 9-18 szakaszból áll, ezeket az angol hole-nak (lyuknak) nevezi, ugyanúgy, mint a lyukat mely a green közepe táján helyezkedik el. Négy része van: elrúgóhely (Teeing Ground) köztes, gondozott pályarész (Fairway) köztes, kevésbé gondozott pályarész (Rough) befejező rész, (Green). A pálya végén található lyuk (hole) átmérője 53 cm, mélysége 40 cm.
Hole in one
A hole in one (egy rúgással a lyukba) annyit jelent, hogy az elrúgóhelyről egyetlen rúgással a lyukba kerül a labda.
Labda
A játékot 5-ös méretű, 410 és 450 gramm közti tömegű labdával lehet játszani.
Marker
A marker egy kis bármely formájú jelző. A pálya bármely részén használják, mielőtt a játékos felveszi a labdát, ezzel kell megjelölje annak helyét. Fontos, hogy mindig a labda mögé kell helyezni.
Match-play
Szakaszok szerinti játékforma, ahol a megnyert lyuk illetve szakaszok száma dönt.
Par
Az egyes szakaszokra ún. par-okat (pár) állapít meg a szabály. Ez azt a rúgásszámot jelenti, amennyivel egy jó játékos képes a szakaszt megjátszani.
Rough
Durva, vagyis kevésbé ápolt gyepet, illetve füvet jelent. Innen jóval nehezebb kirúgni a labdát.
Round
9-18 pályaszakasz alkot egy teljes pályát, egy ún. round-ot, azaz kört.
Score
Rúgásszám.
Score-kártya
Minden pályának van score-kártyája. Ez a kártya feltünteti a szakaszok hosszát és pár-ját, valamint üres rubrikákat tartalmaz a játékosok által teljesített rúgásszám bejegyzéséhez. A játékos minden szakasz lejátszása után köteles a score-kártyára írni hányat rúgott.
Stroke-play
Rúgásszám szerinti versenyek. A versenyen a pályát minél kevesebb rúgásszámmal kell megjátszani.
Teeing ground
Elrúgóhely.
Through the green
A pályának mindazon része, amely nem elütő, nem green, és nem akadály. Két részre tagolódik a fairway-re, és a rough-ra.
Water hazard
Vizes akadály. Talán a legrosszabb akadály, hiszen a labdát legfeljebb csak kihalászni tudjuk, és még büntetőpontot is maga után von.
Fontos,
hogy a szabályokat ismerjük és be is tartsuk! Olvasd el a teljes footgolf szabálykönyvet mielőtt játszani indulsz!
TE SEM HAGYHATOD KI!
A Hello, Footgolf! klub a footgolfosoké! Egy klub, aminek tagjaként kedvezményekre vagy jogosult. 2022-től ráadásul már nem csak footgolfozni tudsz majd kedvezményesen a tagságoddal, hanem extra ajánlatokkal is készültünk a számodra.
Előnyök
Footgolf minden mennyiségben, kedvezményes szállásfoglalás, wellnessakciók, sportszervásárlási engedmények és még sok kedvezmény vár rád, ha csatlakozol!